Szkolenie: "Podatek VAT w Jednostkach Samorządu Terytorialnego w 2024 roku"
Szkolenie dedykowane jest pracownikom jednostek i zakładów budżetowych wystawiających faktury, rozliczających podatek VAT w transakcjach krajowych i zagranicznych w 2024 roku. Podczas szkolenia wskazujemy najważniejsze obszary do analizy w tym w zakresie prawa do odliczenia VAT, zmiany w VAT jak również zasady fakturowania w obrocie gospodarczym objętym VAT.
Szkolenie odbędzie się za pośrednictwem Internetu przy użyciu portalu clickmeeting.pl
Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest dokonanie zgłoszenia i płatności (w przypadku płatności w dniu szkolenia wymagany jest mail z potwierdzeniem płatności).
Minimalne wymagania dotyczące sprzętu dla uczestników webinarium:
- Procesor dwurdzeniowy 2GHz
- 2 GB pamięci RAM
- System operacyjny Windows 8 (zalecany Windows 10), Mac OS wersja 10.13 (zalecana najnowsza wersja), Linux, ChromeOS
- Aktualna wersja jednej z wybranych przeglądarek: Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Edge, Opera.
- Połączenie internetowe o prędkości nie mniejszej niż: 2048 kbps (2 Mbps). Prędkość połączenia można zweryfikować pod adresem: https://www.speedtest.pl/
Data szkolenia: 06.09.2024r.
Rozpoczęcie: godzina 9:00
Wymiar godzin: 7 godzin lekcyjnych w tym 1 godzina na odpowiedzi na pytania dotyczące tematu szkolenia
Cel szkolenia, wymagania wstępne i organizacja procesu dydaktycznego:
Celem szkolenia jest poszerzenie kwalifikacji zawodowych w zagadnieniach objętych tematyką szkolenia. Słuchaczami szkolenia mogą być osoby posiadające co najmniej wykształcenie średnie, uznające potrzebę ustawicznego doskonalenia zawodowego przez cały okres pracy zawodowej oraz rozumiejące istotę i znaczenie przestrzegania norm i zasad etycznych w pracy. Czas szkolenia kursu wynosi 7 godzin lekcyjnych.
Zakres tematyczny:
I. Zasady wystawiania faktur przez jednostki budżetowe w świetle przepisów podatkowych samodzielnie i w przypadku tworzenia Grup VAT, różnice w fakturze ustrukturyzowanej a papierowej, przesunięcie terminu wejścia w życie KSeF
- obowiązek wystawienia faktury;
- anulowanie faktury;
- faktury zaliczkowe;
- faktury pro-forma;
- faktura rozliczeniowa;
- duplikaty faktur;
- refaktury;
- faktury w walucie obcej- kursy przeliczeniowe;
- zasady wystawiania faktur korygujących.II. Moment obowiązku podatkowego. Elementy podstawy opodatkowania. Świadczenia nieodpłatne w świetle ustawy VAT. Ważne wyroki TSUE wydane w ostatnich latach.
- Obowiązek podatkowy z tytułu dostaw towarów (dostawa towarów o charakterze ciągłym). Jaki wpływ na uniknięcie błędów ma poprawne wystawienie faktury sprzedażowej i pozostałych dokumentów sprzedażowych?
- Szczególne zasady definiowania momentu powstawania obowiązku podatkowego:
- najem,
- dzierżawa,
- użytkowanie wieczyste,
- media,
- aporty do spółek komunalnych
- Stawki podatku VAT (stawka podstawowa i preferencyjne),
- Kryteria dla ustalenia świadczenia głównego, tj. określającego stawkę i sposób opodatkowania świadczenia kompleksowego. Jaki wpływ na wysokość stawki podatkowej ma świadczenie kompleksowe i dlaczego tak ważne jest rozróżnienie kompleksowości świadczeń od świadczeń pojedynczych?
- Nieodpłatne świadczenia, a podatek VAT – czy dokonanie darowizny rodzi skutki w podatku VAT, a jeżeli tak to z jakich powodów?
- darowizny,
- prezenty o małej wartości,
- świadczenia na rzecz innych instytucji, pracowników
- nieodpłatne przekazanie sieci do użytkowania przez spółki
- Sprzedaż majątku przez jednostkę samorządu terytorialnego
- majątek ruchomy w jednostkach sektora finansów publicznych;
- przykłady zastosowania wyłączeń z ustawy VAT w oparciu o art. 15 ust. 6 ustawy VAT, z uwzględnieniem stanowiska organów podatkowych oraz orzecznictwa TS UE;
- brak możliwości zastosowania art. 29a ust 8 ustawy VAT przy sprzedaży nieruchomości.III. Zasady opodatkowania otrzymywanych dotacji w 2024 roku. Które z dotacji nie podlegają pod ustawą VAT?
IV. Zmiany wprowadzane pakietem SLIM VAT III istotne dla samorządów od 1 lipca 2023 roku- informowanie o proporcji urzędu, podwyższenie progu małego podatnika.
V. Odliczanie podatku naliczonego – jakie są ograniczenia w tym zakresie? Proporcja sprzedaży i prewspółczynnik. Korekty jednorazowe oraz wieloletnie. O czym warto pamiętać przy odliczaniu podatku naliczonego?
1. Ogólne zasady i warunki odliczenia podatku naliczonego – związek z działalnością gospodarczą,
2. Źródła odliczenia, nabycia związane z czynnościami wyłączonymi z VAT oraz zwolnionymi z tego podatku,
3. Terminy i przedawnienie prawa do odliczenia podatku naliczonego,
4. Odliczanie VAT od pojazdów samochodowych:
5. Odliczanie w przypadku błędów na fakturach,
6. Zasady odliczania częściowego, odliczanie pełne, odliczanie w przypadku refakturowaniu (pojęcie zakupów częściowo związanych i niezwiązanych z działalnością gospodarczą),
7. Metody obliczania współczynnika struktury sprzedaży i prewspółczynnika:
- dla JST,
- instytucji kultury,
- samochodowych jednostek budżetowych,
- państwowych jednostek budżetowych.
8. Korekta podatku naliczonego VAT, jak zaprezentować w JPK?
- korekta roczna,
- korekta wieloletnia,
- 5 – letnia i 10-letnia,
- korekta po zmianie przeznaczenia.
Metody pracy
Proces kształcenia na szkoleniu oparty jest o: zajęcia wykładowo-seminaryjne z ćwiczeniami praktycznymi, (studia przypadków i ich analiza, angażowanie uczestników do wymiany spostrzeżeń i wniosków), stosowanie nowatorskich metod i technik nauczania, skoncentrowanych na kształtowaniu praktycznych umiejętności rozwiązywania problemów oraz naukę własną słuchacza.
Efekty kształcenia
- Wiedza: Pozyskanie i doskonalenie wiedzy w zakresie objętym programem kursu
- Umiejętności: Kształtowanie umiejętności czytania tekstu prawnego ze zrozumieniem
- Kompetencje społeczne: Wykonywanie pracy zgodnie z zasadami etyki zawodowej
Po zakończeniu kursu słuchacz:
- Definiuje podstawowe pojęcia wynikające z programu kursu
- Wymienia źródła prawa dla omawianej tematyki
- Prawidłowo interpretuje przepisy prawa dotyczące tematyki szkolenia
- Wymienia i rozumie obowiązujące zasady etyki zawodowej
Warunki zaliczenia szkolenia
Formą zaliczenia kursu jest obecność na zajęciach szkoleniowych. Po zaliczeniu kursu słuchacz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu na podstawie § 23 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 6 października 2023 roku w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 2175).
Warunki płatności:
Płatnik zobowiązuje się do zapłaty za szkolenie w terminie ustalonym przez Organizatora.
- Przesłanie formularza on-line stanowi zawarcie umowy wiążącej i jest jednocześnie zobowiązaniem do zapłaty.
2.Wpłaty w pełnej wysokości należy dokonać w terminie 2 dni przed rozpoczęciem realizacji szkolenia podając tytuł kursu na konto: Santander Bank Polska S.A.,
nr rach.: 17 1090 2053 0000 0001 4647 3206
- Faktura pro forma zostaje wystawiona w momencie potwierdzenia szkolenia na pisemną prośbę uczestnika ze wskazaniem adresu e-mail (nie dotyczy sektora publicznego).
- Brak uiszczenia wpłaty i nie wzięcie udziału w szkoleniu nie jest jednoznaczne z rezygnacją.
Informacja o kadrze
dr Małgorzata Rzeszutek - Doradca podatkowy, założyciel Polskiego Instytutu Podatków i Rachunkowości, specjalista w prawie podatkowym i dziedzinach pokrewnych.
Wiedza i doświadczenie to ponad 11-letnia praktyka w spółkach audytorskich, praca dydaktyczna w szkołach wyższych oraz przeprowadzanie nadzorów i audytów podatkowych w spółkach podlegających badaniu sprawozdań finansowych. Autorka publikacji w zakresie podatku dochodowego i VAT . Na rynku szkoleniowym specjalizuje się w szczególności : w podatku VAT dla jednostek samorządu terytorialnego oraz w podatkach dochodowych, dokumentacji cen transferowych.
W latach ubiegłych uczestnicząca w licznych projektach centralizacji w gminach i powiatach, polegających na szkoleniach i tworzeniu procedur centralizacyjnych oraz obecnie w procesach audytu po centralizacji.
Dane Kontaktowe:
tel. 18 264-87-80
tel. kom. 530 682 665, 574 604 202