Szkolenie: "Rozliczanie podatku VAT przy wewnątrzwspólnotowych transakcjach towarowych - praktyczne porady eksperta"
Szkolenie PREMIUM - nasz ekspert pomimo trudnej i zawile napisanej bazy regulacji prawnych pokaże uczestnikom obszary ryzyka podatkowego, sposoby ich unikania oraz wyjścia z czasami beznadziejnie wyglądających operacji obronną ręką. To wszystko na bazie interpretacji podatkowych, orzeczeń i uchwał sądów krajowych i Trybunału Europejskiego.
Data szkolenia: 09.10.2024r.
Rozpoczęcie: godzina 9:00
Miejsce: Hotel IbisStyles, Nowy Targ, ul. Kolejowa 165 (obok dworca PKP)
Wymiar godzin : wynosi 7 godzin lekcyjnych plus 1 godzina na odpowiedzi na pytania dotyczące tematu szkolenia
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA
Podczas szkolenia przewidziane są przerwa kawowa oraz lunch.
Cel szkolenia, wymagania wstępne i organizacja procesu dydaktycznego:
Celem szkolenia jest poszerzenie kwalifikacji zawodowych w zagadnieniach objętych tematyką szkolenia. Słuchaczami szkolenia mogą być osoby posiadające co najmniej wykształcenie średnie, uznające potrzebę ustawicznego doskonalenia zawodowego przez cały okres pracy zawodowej oraz rozumiejące istotę i znaczenie przestrzegania norm i zasad etycznych w pracy.
SZKOLENIE PRZEZNACZONE DLA OSÓB ZNAJĄCYCH PODSTAWY
Treści kształcenia:
Plan ogólny:
- Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- Transakcje wielostronne (łańcuchowe) w obszarze Unii Europejskiej
Stan na październik 2024r.
WSKAZANIE OBSZARÓW SZCZEGÓLNEGO RYZYKA POWSTAWANIA NIEPRAWIDŁOWOŚCI ZAGROŻONYCH POWAŻNYMI KONSEKWENCJAMI FINANSOWYMI
Plan szczegółowy:
- Umiejętność rozpoznawania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i wewnątrzwspólnotowego nabycia w oparciu o obowiązujące definicje oraz warunki konieczne do spełnienia.
- Nieprawidłowości związane z ustalaniem podstawy opodatkowania WDT i WNT w tym kursy walut obcych
- Nadużywanie stawki 0 % przy WDT – przykłady z życia wzięte. Wskazanie obowiązujących od niedawna nowych regulacji warunkujących stawkę 0% a często pomijanych przy decydowaniu o wysokości opodatkowania transakcji w tym m.in.
- jakimi dokumentami należy dysponować, które przepisy w tym zakresie stosować- krajowe czy unijne?
- jakie formy dokumentów są dopuszczalne
- co to znaczy, że kontrahent ma nam podać numer
- w którym momencie wymagana jest bezwzględna rejestracja jako podatnika VAT-UE aby stawka 0% VAT była prawidłowa
- pomyłki w zeznaniu VAT-UE i ryzyko utraty stawki 0% - jak sobie radzić i jakie jest stanowisko Komisji Europejskiej w tym zakresie
- Nieprawidłowości związane z korygowaniem wskazanych transakcji – korekty w górę i w dół – ujmowanie w JPK wstecz czy na bieżąco?
- Jak rozliczać skonto przy WNT
- Nieprawidłowości pojawiające się przy deklarowaniu nietransakcyjnej WDT i nietransakcyjnego WNT w JPK jak i VAT – UE. Przypadki kiedy nietransakcyjne operacje WDT i WNT są błędnie pomijane.
- Moment wykazywania transakcji WDT I WNT (czyli moment powstania obowiązku podatkowego) – najczęstsze pomyłki.
- Zaliczka – przy WDT i WNT – czy są przypadki kiedy należy ją wykazać w rozliczeniu VAT? Czy należy wystawiać fakturę zaliczkową? Jakie są skutki jej wystawienia?
- „Karne WNT” - przy występowaniu którego nie wolno odliczać VAT:
- kiedy występuje i jak go unikać
- Omówienie operacji szczególnego ryzyka podatkowego:
- sprzedaż towarów kontrahentowi z UE, które w drodze do niego podlegają procesom obróbki
- sprzedaż towarów kontrahentom zagranicznym, które zostały uprzednio wywiezione za granicę np. na targi, wystawy, w celu świadczenia usług leasingu, wynajmu itp
- Wskazanie i uporządkowanie dostępnych zewnętrznych źródeł wiedzy w zakresie obu transakcji, na które można się skutecznie powoływać.
- Transakcje łańcuchowe (wielostronne):
- co to za transakcje i gdzie są uregulowane
- jakie fakty są istotne, aby prawidłowo je rozpoznać na gruncie VAT
- co to znaczy: „ podmiot organizuje transport”
- przećwiczenie różnych możliwych wariantów transakcji towarowych z 3 i 4 podmiotami, w których polski podmiot znajduje się na początku łańcucha, w środku łańcucha i na końcu łańcucha transakcji wielostronnej.
- podanie interpretacji podatkowych oraz orzeczeń sądowych pomocnych na przyszłość przy rozstrzyganiu zawiłości operacji łańcuchowych
- wskazanie poważnych zagrożeń nieprawidłowego odliczania VAT z faktur wystawionych przez polskich podatników dla polskich podatników w sytuacji udziału w łańcuchu dostaw!!!
- transakcje trójstronne uproszczone – konieczność stosowania tej procedury aby uniknąć podwójnego VAT (najnowsze orzeczenia TSUE) - jak to zrobić, jakie są związane z tym konsekwencje, sposób ujmowania w JPK i VAT-UE
Metody pracy
Proces kształcenia na szkoleniu oparty jest o: zajęcia wykładowo-seminaryjne z ćwiczeniami praktycznymi, (studia przypadków i ich analiza, angażowanie uczestników do wymiany spostrzeżeń i wniosków), stosowanie nowatorskich metod i technik nauczania, skoncentrowanych na kształtowaniu praktycznych umiejętności rozwiązywania problemów oraz naukę własną słuchacza.
Efekty kształcenia
- Wiedza: Pozyskanie i doskonalenie wiedzy w zakresie objętym programem kursu
- Umiejętności: Kształtowanie umiejętności czytania tekstu prawnego ze zrozumieniem
- Kompetencje społeczne: Wykonywanie pracy zgodnie z zasadami etyki zawodowej
Po zakończeniu kursu słuchacz:
- Definiuje podstawowe pojęcia wynikające z programu kursu
- Wymienia źródła prawa dla omawianej tematyki
- Prawidłowo interpretuje przepisy prawa dotyczące tematyki szkolenia
- Wymienia i rozumie obowiązujące zasady etyki zawodowej
Warunki zaliczenia kursu
Formą zaliczenia szkolenia jest uczestniczenie w zajęciach. Po zaliczeniu szkolenia słuchacz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia na podstawie § 22 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 652).
Informacja o kadrze
Wykład przeprowadzi Renata Marek ekspert z zakresu Podatku VAT. Długoletni, ceniony wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Trener Ministerstwa Finansów. Praktyk cieszący się uznaniem słuchaczy
Zgłoszenia
Zgłoszenie na szkolenie dokonuje się wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny po kliknięciu guzika "Zapisz się".
Warunki płatności i rezygnacji
1. Przesłanie formularza on-line stanowi zawarcie umowy wiążącej i jest jednocześnie zobowiązaniem do zapłaty.
2.Wpłaty w pełnej wysokości zamówienia należy dokonać najpóźniej 1 dzień przed rozpoczęciem realizacji szkolenia. W tytule przelewu podajemy tytuł kursu/szkolenia.
Rachunek bankowy: Santander bank: 17 1090 2053 0000 0001 4647 3206
3. Faktura pro forma zostanie wystawiona w momencie potwierdzenia szkolenia na pisemną prośbę uczestnika ze wskazaniem adresu e-mail (nie dotyczy sektora publicznego).
4. W przypadku rezygnacji po otrzymaniu „potwierdzenia udziału w szkoleniu” ponoszą Państwo 100% kosztów uczestnictwa. Rezygnację należy przesłać w formie pisemnej na adres nowytarg@skwp.krakow.pl Za datę rezygnacji przyjmuje się termin wpłynięcia pisma do organizatora.