Strona główna img Terminy szkoleń i kursów img Zasady opodatkowania podatkiem VAT transakcji z podmiotami zagranicznymi.

Zasady opodatkowania podatkiem VAT transakcji z podmiotami zagranicznymi.

Terminy:

Uprzejmie informujemy, że dla osób zatrudnionych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na to szkolenie. Dofinansowanie w postaci bonów szkoleniowych realizuje Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego szczegóły na stronie internetowej http://mbon.pl/ .

Czas trwania kursu wynosi 7 godzin lekcyjnych plus 1 godzina na konsultacje indywidualne ze słuchaczami  dotyczące wyłącznie tematyki szkolenia .

Rozpoczęcie: godzina 9.00

I. Transakcje w obrocie towarowym z podmiotami zagranicznymi (150 min).

1. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Warunki po stronie dostawcy i nabywcy. - Warunki transakcji. - Przemieszczenie towarów w ramach własnego przedsiębiorstwa. - Wyłączenia z wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. - Magazyn konsygnacyjny. - Podstawa opodatkowania. - Obowiązek podatkowy. - Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. - Rozliczenie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. - Deklaracja VAT, informacja podsumowująca, JPK_VAT.

2. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Warunki po stronie dostawcy i nabywcy. - Warunki transakcji. - Przemieszczenie towarów w ramach własnego przedsiębiorstwa. - Wyłączenia z wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. - Magazyn konsygnacyjny. - Podstawa opodatkowania. - Obowiązek podatkowy. - Rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. - Deklaracja VAT, informacja podsumowująca, JPK_VAT.

3. Dostawa towarów dla której podatnikiem jest nabywca.

Warunki po stronie dostawcy i nabywcy. - Podstawa opodatkowania. Obowiązek podatkowy. - Rozliczenie dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca. Deklaracja VAT, JPK_VAT.

4. Import towarów.

Warunki transakcji. - Podstawa opodatkowania. - Obowiązek podatkowy. - Deklaracja VAT, JPK_VAT.

5) Eksport towarów.

Warunki transakcji. - Eksport bezpośredni i pośredni. Podstawa opodatkowania. Obowiązek podatkowy. Rozliczenie eksportu towarów. - Deklaracja VAT, JPK_VAT.

6) Dostawa towarów nie podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT z uwagi na miejsce dostawy towarów.

Podstawa opodatkowania. - Obowiązek podatkowy. - Prawo do odliczenia podatku naliczonego, a miejsce dostawy towarów poza terytorium kraju. - Deklaracja VAT, JPK_VAT.

II. Miejsce dostawy towarów w obrocie z podmiotami zagranicznymi (60 min).

Miejsce dostawy towarów zasada ogólna. Miejsce dostawy towarów, które są instalowane lub montowane. - Miejsce dostawy towarów niewysyłanych ani nietransportowanych. - Miejsce dostawy towarów w transakcjach łańcuchowych. - Miejsce dostawy towarów w transakcjach trójstronnych uproszczonych (WTT). Miejsce dostawy przy imporcie towarów. Miejsce dostawy przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.

III. Miejsce świadczenia usług w obrocie z podmiotami zagranicznymi (30 min).

Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług na rzecz i przez podatnika zagranicznego - zasada ogólna i zasady szczególne.

2) Import usług.

Warunki po stronie usługodawcy. - Warunki po stronie usługobiorcy. - Podstawa opodatkowania. - Obowiązek podatkowy. - Podatek należny przekształcony w podatek naliczony, a prawo do odliczenia. - Deklaracja VAT, JPK_VAT.

3) Świadczenie usług na rzecz podatnika zagranicznego nie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT z uwagi na miejsce świadczenia.

Podstawa opodatkowania. - Obowiązek podatkowy. - Prawo do odliczenia podatku naliczonego, a miejsce świadczenia usług poza terytorium kraju. - Deklaracja VAT, informacja podsumowująca, JPK_VAT.

IV. Dobre praktyki pozwalające chronić wizerunek firmy i uniknąć potencjalnego uczestnictwa (wciągnięcia) w oszustwo podatkowe związane z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi (30 min).

1) Oszustwa podatkowe dotyczące podatku VAT związane z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi.

2) Orzeczenia ETS oraz polskich sądów administracyjnych dotyczące oszustw podatkowych z wykorzystaniem transakcji wewnątrzwspólnotowych.

3) Analiza kontrahentów, warunków transakcji, pozwalająca zapobiec przed uczestnictwem (wciągnięciem) w oszustwo podatkowe związane z transakcjami wewnątrzwspólnotowym.

Proces kształcenia na szkoleniu oparty jest o: zajęcia wykładowo-seminaryjne z ćwiczeniami praktycznymi, (studia przypadków i ich analiza, angażowanie uczestników do wymiany spostrzeżeń i wniosków), stosowanie nowatorskich metod i technik nauczania, skoncentrowanych na kształtowaniu praktycznych umiejętności rozwiązywania problemów oraz naukę własną słuchacza.

Formą zaliczenia kursu jest obecność na zajęciach szkoleniowych. Po zaliczeniu kursu słuchacz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu na podstawie paragrafu 18 ust. 2 rozporządzenia MEN z dnia 18 sierpnia 2017 roku w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 1632)

Wykładowcą na kursie jest znany i ceniony ekspert podatku VAT na terenie Małopolski, specjalista w dziedzinie podatku VAT, długoletni współpracownik SKwP.

W trakcie szkolenia przerwa kawowa i obiadowa.

Zgłoszenie na szkolenie dokonuje się wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny po kliknięciu guzika "Zapisz się".

Jeśli płatnikiem jest Firma ( w części lub w całości) - należy przesłać do nas oświadczenie.