Strona główna img Terminy szkoleń i kursów img PRAWO PRACY AKTUALNOŚCI JESIEŃ 2019 R

PRAWO PRACY AKTUALNOŚCI JESIEŃ 2019 R

Olkusz
do południa, pt

Szkolenie: PRAWO PRACY AKTUALNOŚCI JESIEŃ  2019

Cel kursu, wymagania wstępne i organizacja procesu dydaktycznego.

Rozpoczęcie o godzinie 9.00.

Rok 2019 obfituje w liczne zmiany przepisów Prawa Pracy.

Pierwsza odsłona ważnych zmian dokonała się od 1 stycznia br. zarówno w kodeksie pracy, jak i przepisach wykonawczych. Wprowadzone zostały m.in. nowe zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej (w tym w postaci elektronicznej), wydawania kopii całości lub części tej dokumentacji pracownikom i innym osobom uprawnionym oraz jej niszczenia po upływie okresu przechowywania. Wraz z nowym rokiem wprowadzono do kodeksu pracy również nowe reguły dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę, zmianę sposobu wypłaty wynagrodzenia, ograniczono obowiązek przeprowadzania szkoleń okresowych BHP dla pracowników zatrudnionych na niektórych stanowiskach administracyjno-biurowych, jak i  rozszerzono możliwości pełnienia zadań służby BHP przez pracodawcę.
Druga odsłona zmian prawa pracy, która weszła w życie 4 maja br., dotyczyła ochrony danych osobowych (RODO) przetwarzanych m.in. na gruncie przepisów kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przed nami  trzecia odsłona zmian przepisów kodeksu pracy. W dniu 16 maja 2019 r. sejm uchwalił bowiem ustawę o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2019, poz. 1043), która wejdzie w życie  7 września br. Zgodnie z uzasadnieniem, oczekiwana nowelizacja dotyczy wprowadzenia zmian ułatwiających pracownikom realizację uprawnień pracowniczych związanych z równym traktowaniem pracowników, ochroną osób korzystających z uprawnień rodzicielskich,  mobbingiem,  wydawaniem świadectw pracy i terminem przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy. W trakcie szkolenia, oprócz ww. nowelizacji, dodatkowo zgłębiona zostanie problematyka dotycząca zmian w zakresie prowadzenia i przechowywania akt osobowych i innej dokumentacji pracowniczej, które wynikają z zupełnie nowego rozporządzenia wykonawczego do kodeksu pracy, jak również stopniowego wprowadzenia w życie przepisów dotyczących pracowniczych planów kapitałowych. Śledzenie zmian w przepisach prawa pracy to jednak nie wszystko, gdyż służby kadrowo – płacowe powinny śledzić także orzecznictwo Sądu Najwyższego. Orzecznictwo jest ważne zwłaszcza w zakresie rozwiązywania umów o pracę, wynagrodzeń, dyskryminacji, czy zakazu konkurencji. Mając powyższe na uwadze zapraszamy do udziału w kompleksowym szkoleniu, w trakcie którego przedstawimy wszystkie zmiany w prawie pracy

1. Omówienie zmian w Kodeksie pracy obowiązujących od jesieni 2019 r.
2. Omówienie zmian w Kodeksie pracy wynikających z ustawy z dnia 21 lutego 2019r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
3. Monitoring, kontrola pracownika, a jego dobra osobiste w świetle orzecznictwa SN i obowiązujących przepisów.
4. Omówienie zasad związanych z udzielaniem urlopów związanych z rodzicielstwem i nowych przepisów unijnych w tym zakresie.
5. Dopuszczenie do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem w świetle orzecznictwa SN.
6. Świadectwo pracy – OMÓWIENIE NAJNOWSZEJ NOWELIZACJI PRZEPISÓW W TYM ZAKRESIE, kontrowersyjne zapisy, zasady wydawania odpisów i sprostowanie świadectwa pracy.
7. Rozliczanie czasu pracy, nieobecności i zwolnień z pracy w świetle aktualnego orzecznictwa, a także obowiązków wynikających z nowego rozporządzenia z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej.
8. Podróże służbowe pracowników – zasady rozliczania, aktualne orzecznictwo i stanowiska organów.
9. Omówienie prognozowanych zmian i pozostałych aktualności.
10. Pytania uczestników

Proces kształcenia na szkoleniu oparty jest o zajęcia wykładowo-seminaryjne z ćwiczeniami praktycznymi, (studia przypadków, ich analiza, angażowanie uczestników do wymiany spostrzeżeń i wniosków), stosowanie nowatorskich metod i technik nauczania, skoncentrowanych na kształtowaniu praktycznych umiejętności rozwiązywania problemów oraz naukę własną słuchacza.

•    doskonaleniu posiadanej wiedzy i umiejętności zawodowych,
•    wykonywanie pracy zgodnie z zasadami etyki zawodowej,
•    przewidywaniu skutków i ponoszeniu odpowiedzialności za podjęte działania.

Formą zaliczenia kursu jest obecność na zajęciach szkoleniowych. Po zaliczeniu kursu słuchacz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie ze wzorem zamieszczonym w załączniku nr  5 do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. 2017 poz. 1632).

Wykładowca : Maja Chodacka Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, były radca prawny Izby Skarbowej i Izby Celnej w Krakowie, absolwentka studiów doktoranckich nauk ekonomicznych Wydziału Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego. Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie Prawa Unii Europejskiej. Jest doświadczonym i długoletnim wykładowcą SKwP Oddział w Krakowie, jako wykładowca z:  prawa pracy, podatków kosztowych i podatku od czynności cywilno-prawnych, prawa UE oraz ustawy o ordynacji podatkowa i ustawy o kontroli skarbowej.

W trakcie szkolenia przerwa kawowa oraz lunch.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY  !!! biuro@olkusz.skwp.pl  tel./ fax 32 754-47-48 530-684-181

tel. 032 754 47 48

e-mail: biuro@olkusz.skwp.pl

poniedziałek - piątek 9.00 - 14.00