Strona główna img Terminy szkoleń i kursów img Podatek VAT 2018-2019 - zmiany na 2019 r. i aktualna praktyka rozliczania VAT w transakcjach krajowych

Kurs - „Podatek VAT 2018-2019 - zmiany na 2019 r. i aktualna praktyka rozliczania VAT w transakcjach krajowych

Czas trwania kursu wynosi 8 godzin lekcyjnych, zajęcia odbywać się będą w godzinach od 9.00 - 15.00.

Rozpoczęcie: godzina 9.00

1) Zmiany w VAT na 2019 r., w tym związane z uszczelnianiem systemu podatkowego (wg stanu prac legislacyjnych:

a) obowiązek umieszczania numeru NIP na paragonie,
b) konsekwencje wystawienia faktury do paragonu bez numeru NIP,
c) konsekwencje ujęcia faktury bez numeru NIP w ewidencji VAT,
d) nowe przypadki, w których ustalane jest dodatkowe zobowiązanie podatkowe w VAT,
e) nowa „stawka” dodatkowego zobowiązania podatkowego w VAT,
f) nowe podmioty wyłączone z zakresu zwolnienia podmiotowego,
g) zmiany w przepisach dotyczących rejestracji, wykreślania i przywracania rejestracji jako podatnik VAT czynny,
h) bezpodstawne wzbogacenie jako przesłanka odmowy stwierdzenia nadpłaty w VAT i braku możliwości rozliczenia kwoty „z przeniesienia”,
i) zmiany w definicji „pierwszego zasiedlenia”,
j) deklaracja VAT a JPK w 2019 r.,
k) pozostałe zmiany w zależności od stanu prac legislacyjnych.

2. Zmiany  w zakresie kas rejestrujących na 2019 r.

a) zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas fiskalnych - zmiany od 1 stycznia 2019 r.,
b) kasy on-line - zasady funkcjonowania i etapy wdrożenia systemu; kto i od kiedy ma obowiązek stosowania nowych kas on-line.

3. Zmiany w VAT od 1 lipca 2018 - „mechanizm podzielonej płatności” (split payment):

• Na czym polega?
  • Czy trzeba, czy można go stosować?
  • W jaki sposób wpływa na regulowanie zobowiązań podatkowych i rozliczenia z kontrahentami?
  • Jak wpływa na zasady funkcjonowania rachunków bankowych podatnika? Jakie są możliwości dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku VAT?
  • Jakie są korzyści ze stosowania mechanizmu „podzielonej płatności”?
  • Zasady odpowiedzialności związane z „podzieloną płatnością”.
  • Ulga na złe długi a „podzielona płatność”.

4. Należyta staranność podatnika i jej wpływ na ocenę prawa do odliczenia podatku naliczonego dokonywaną przez organ podatkowy:

a) zasady kształtowania współpracy z kontrahentami,
b) zasady weryfikacji i dokumentowania statusu podatkowego kontrahenta i jego znaczenie dla rozliczeń podatku naliczonego,
c) dokumentowanie przebiegu transakcji,
d) okoliczności wyłączające prawo do odliczenia podatku naliczonego.

5. Przegląd aktualnego orzecznictwa i praktyki skarbowej w zakresie rozliczania VAT w transakcjach krajowych.

6. Odpowiedzi na pytania uczestników.

Proces kształcenia na szkoleniu oparty jest o:
zajęcia wykładowo-seminaryjne z ćwiczeniami praktycznymi, (studia przypadków i ich analiza, angażowanie uczestników do wymiany spostrzeżeń i wniosków), stosowanie nowatorskich metod i technik nauczania, skoncentrowanych na kształtowaniu praktycznych umiejętności rozwiązywania problemów oraz naukę własną słuchacza.

- doskonaleniu posiadanej wiedzy i umiejętności zawodowych,
- wykonywanie pracy zgodnie z zasadami etyki zawodowej,
- przewidywaniu skutków i ponoszeniu odpowiedzialności za podjęte działania.

Proces kształcenia na szkoleniu oparty jest o:

• zajęcia wykładowo-seminaryjne z ćwiczeniami praktycznymi, (studia przypadków i ich analiza, angażowanie uczestników do wymiany spostrzeżeń i wniosków),
  • stosowanie nowatorskich metod i technik nauczania, skoncentrowanych na kształtowaniu praktycznych umiejętności rozwiązywania problemów oraz naukę własną słuchacza.
  • wykładnię stosownych przepisów prawa, orzecznictwo sądowe, stanowiska PiP, MPiPS, ZUS.

Formą zaliczenia kursu jest obecność na zajęciach szkoleniowych. Po zaliczeniu kursu słuchacz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu na podstawie paragrafu 18 ust. 2 rozporządzenia MEN z dnia 18 sierpnia 2017 roku w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 1632).

Wykładowcą na kursie jest specjalista ds. prawa pracy Pani Maja Chodacka, długoletni wykładowca SKwP.

Sylwetka zawodowa wykładowcy znajduje się na stronie internetowej www.skwp.krakow.pl

Poinformuj nas jakiego szkolenia szukasz: