Strona główna img Terminy szkoleń i kursów img Legalne Zatrudnianie Cudzoziemców na terytorium RP

Legalne Zatrudnianie Cudzoziemców na terytorium RP

2019-10-17

Kurs - „Legalne Zatrudnianie Cudzoziemców na terytorium RP

Uprzejmie informujemy, że dla osób zatrudnionych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na to szkolenie. Dofinansowanie w postaci bonów szkoleniowych realizuje Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego szczegóły na stronie internetowej http://mbon.pl/ .

Szkolenie pozwoli zdobyć, poszerzyć i usystematyzować wiedzę w zakresie legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Umożliwi zdobycie wiedzy, której stosowanie w codziennej praktyce pozwoli uniknąć problemów z organami zatrudnienia. Podczas szkolenia omówione zostaną najnowsze przepisy regulujące kwestie legalnego wjazdu oraz pobytu cudzoziemców na terytorium RP, podejmowania przez nich pracy (procedura ubiegania się o wydanie zezwolenia na pracę / pobyt). Omówione zostaną również przypadki legalnego świadczenia pracy bez koniczności uzyskania zezwolenia. Udział w szkoleniu pozwoli na samodzielne podjęcie niezbędnych czynności zmierzających do legalnego zatrudnienia cudzoziemca w Polsce.

Szkolenie skierowane jest do kadry zarządzającej, specjalistów HR, pracowników biur rachunkowych, pracodawców oraz innych pracowników, którzy zajmują się zatrudnianiem cudzoziemców w Polsce.

Czas trwania kursu wynosi 8 godzin lekcyjnych, zajęcia odbywać się będą w godzinach od 9.00 - 15.00.

Rozpoczęcie: godzina 9.00

1. Legalny pobyt cudzoziemców w Polsce
  2. Warunki wjazdu cudzoziemców na teren Rzeczpospolitej Polskiej
    • obywatele Unii Europejskiej
    • obywatele państw trzecich - m.in. Ukrainy, Rosji, Białorusi
    • pobyt w ramach ruchu wizowego oraz bezwizowego
    • pobyt czasowy a pobyt stały
  3. Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce
    • swoboda przepływu pracowników,
    • procedura zatrudniania cudzoziemców objętych i nieobjętych swobodą przepływu
    • cudzoziemcy uprzywilejowani (możliwość skorzystania z procedur uproszczonych)
  4. Zezwolenia na prace, w tym prace sezonowe (co, gdzie, kiedy):
    • tryb wydania, procedury
    • rodzaje zezwoleń, w tym jednolite zezwolenie na pracę i pobyt
    • procedura zmiany i przedłużenia zezwolenia
  5. Oświadczenia o powierzeniu pracy po nowemu
  6. Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców 2017/2018
  7. Obowiązki pracodawcy wobec instytucji prawnych
  8. Integracja i zapobieganie dyskryminacji obcokrajowców w organizacji
  9. Skutki prawne nielegalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce
  10. Studium przypadków, w tym poszukiwanie rozwiązań omawianych problemów

Proces kształcenia na szkoleniu oparty jest o:

• zajęcia wykładowo-seminaryjne z ćwiczeniami praktycznymi, (studia przypadków i ich analiza, angażowanie uczestników do wymiany spostrzeżeń i wniosków),
  • stosowanie nowatorskich metod i technik nauczania, skoncentrowanych na kształtowaniu praktycznych umiejętności rozwiązywania problemów oraz naukę własną słuchacza.
  • wykładnię stosownych przepisów prawa, orzecznictwo sądowe, stanowiska PiP, MPiPS, ZUS.

Formą zaliczenia kursu jest obecność na zajęciach szkoleniowych. Po zaliczeniu kursu słuchacz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu na podstawie paragrafu 18 ust. 2 rozporządzenia MEN z dnia 18 sierpnia 2017 roku w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 1632).

Wykładowcą na kursie jest Pan Dawid Rusak, absolwent Politechniki Opolskiej na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji. Wieloletni pracownik administracji państwowej, ze szczególnym uwzględnieniem działalności kontrolnej (20 letni staż pracy w instytucjach kontrolnych). Obecnie pełni funkcję kierowniczą w państwowej instytucji kontrolnej. Praktykę zawodową łączy z pracą naukowo-dydaktyczną.  Doświadczony i długoletni wykładowca prawa pracy oraz technicznego bezpieczeństwa pracy na uczelniach wyższych. Jako ekspert, specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń oraz warsztatów m.in. w zakresie: legalnego zatrudniania cudzoziemców na terytorium RP; szczególnej ochrony stosunku pracy, dopuszczalnych form kontroli pracowników, prawa związkowego; bezpieczeństwa i higieny pracy, ze szczególnym uwzględnieniem ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy; dokumentacji wynikającej ze stosunku pracy.

Zgłoszenie na szkolenie dokonuje się wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny po kliknięciu guzika "Zapisz się".

Jeśli płatnikiem jest Firma ( w części lub w całości) - należy przesłać do nas oświadczenie.