Strona główna img Aktualności img Wielkie spotkanie integracyjne na Wawelu i Centrum Kongresowym ICE

Wielkie spotkanie integracyjne na Wawelu i Centrum Kongresowym ICE

Spotkaniu Członków Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i osób sympatyzujących
z zawodem księgowego (uczniowie, studenci, znajomi), osób pośrednio mających kontakt
z finansami w firmach towarzyszyło ogromne zainteresowanie. Zaproszenie na integracyjne spotkanie zostało wysłane do wszystkich członków SKwP zrzeszonych w Oddziałach Okręgowych. Udział w spotkaniu zapowiedziało około 120 osób. Ostatecznie przybyło około 100 członków SKwP, w tym także  Księgowi – Seniorzy. Rozpoczynając spotkanie podzieliliśmy się na cztery grupy dyskusyjne.

Po krótkim przywitaniu przez organizatorów, po osobistych powitaniach przy herbatce opowiadaliśmy sobie o tym co aktualnie dzieje się u nas w Stowarzyszeniu.

Na spotkanie przyjechała liczna grupa z Oddziału Terenowego z Tarnowa – 25 osób. Radości ze spotkania było dużo. Była też grupa z Chrzanowa i Nowego Sącza oraz z Krakowa
i okolic. Rozmowom i uściskom nie było końca. Jako organizatorzy z radością stwierdzamy że spontaniczność wśród księgowych istnieje. Istnieje również dużo pytań w zakresie sprawnego funkcjonowania w naszym zawodzie na tle wciąż zmieniającego się prawa gospodarczego i podatkowego, zatrudniania cudzoziemców, prawa pracy itp.

Pytań było wiele o Jednolity Plik Kontrolny i dostosowanie programów komputerowych do elektronicznego przekazu plików JPK do systemu Ministerstwa Finansów.

Wszystkie spostrzeżenia skrupulatnie zapisywaliśmy by wychodząc naprzeciw tym potrzebom zorganizować potrzebne prelekcje i  szkolenia.

Patrząc na aktywność naszych koleżanek i kolegów w dyskusjach, chętnie pomagającym sobie nawzajem w trudnych tematach, zdajemy sobie sprawę z sensu i celu naszego działania na rzecz tak wielkiej społeczności księgowych. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce to duża organizacja i sprawna organizacja.

Zabierający głos koledzy mówili o potrzebie przekazu naszych doświadczeń zawodowych młodszemu pokoleniu, a oni byli wśród nas i słuchali uśmiechając się z sympatią.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze, bez ograniczeń wypowiedzi z korzyścią dla wszystkich. Propozycje potrzeb na przyszłość jakie wynikały z dyskusji zostały zapisane w protokole jako:

-       więcej takich spotkań i wymiany żywych doświadczeń,

-       poznając się nawzajem utwierdzasz się że nie jesteś sam z problemami, inni też je mają,

-       powiedz głośno a my ci pomożemy,

-       konsultacje zawodowe jako szybka pomoc w pracy zawodowej,

Uczestnicy spotkania nie zapomnieli o koleżankach i kolegach którzy już odeszli z naszego grona na zawsze, wyrażając wolę zapalenia światełka pamięci o nich na ich grobach. Podejmując ten temat koleżanki Danusia Tylek i Krystyna Krawczyk zobowiązały się
w naszym imieniu zapalić znicz na grobie naszego kolegi poety księgowego Józefa Kwolka
w Swoszowicach. Koleżanka Marysia Kula, Monika Szczerbińska i Eugeniusz Wilk zobowiązali się do zapalenia zniczy na grobach naszych kolegów i koleżanek na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pamiętamy……

Po zakończeniu części dyskusyjnej i podsumowaniu naszego spotkania organizatorzy zaprosili uczestników do zwiedzania naszego miasta. Tak więc wyruszyliśmy na Wawel gdzie czekali na nas przewodnicy i podzieleni na trzy grupy zwiedzaliśmy Katedrę i Wzgórze Wawelskie. Pogoda jednak była iście jesienna z deszczykiem. Trochę zimno.

Następnie wszyscy udaliśmy się na spotkanie z „wielką kulturą” tj. na koncert Gali Operetkowo-Operowej w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. To interesujące spotkanie, dla niektórych po raz pierwszy, miało niecodzienny charakter. Zwiedzanie wnętrza i nowoczesnej architektury obiektu oraz odbioru wykonania przedstawienia w dużej przestrzeni było nowym i artystycznym doznaniem. Tu o godzinie 17-tej przed spektaklem Dyrektor Biura Zarządu Oddziału Okręgowego SKwP w Krakowie – Kazimierz Jarosz i Prezes Klubu Seniora SKwP w Krakowie – Zdzisław Rak podziękowali uczestnikom spotkania za udział i wytrwałość, obiecali też że każdy głos zasługuje na uwagę w naszej organizacji oraz że poczynimy starania by nasze spotkania integracyjne były kontynuowane.

Nic tak nie pomaga w życiu jak kontakt z drugim człowiekiem. Dyrektor w swoim wystąpieniu powiedział, że jesteśmy usatysfakcjonowani tak dużym zainteresowaniem i czujemy potrzebę dalszego działania dla dobra wspólnego, szczególnie w przededniu 110 rocznicy działalności ruchu zawodowego księgowych w Polsce oraz 80 rocznicy powstania Oddziału Okręgowego SKwP w Krakowie.

Wzajemnym podziękowaniom i wzruszeniom nie było końca.

Po pięknym i wzruszającym koncercie pożegnaliśmy się serdecznie by nazajutrz wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Sprawozdanie przygotowała:

Maria Kula, Członek Zarządu Klubu Seniora SKwP w Krakowie

Poniżej uwiecznione momenty  naszej „jesiennej” integracji