Strona główna img Aktualności img Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w świetle wartości patriotycznych i etycznych

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w świetle wartości patriotycznych i etycznych

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w świetle wartości patriotycznych i etycznych
na 100 -lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Na stulecie niepodległości Polski, 111 lat integracji, wspólnoty i wsparcia zawodowego

11 listopada bieżącego roku będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach zaborów, w 1918 roku Polska odzyskała swą wolność i powróciła na mapę świata, jednak wraz z odzyskaną niepodległością należało odbudować od nowa państwowość – od admnistracji państwowej, po służby mundurowe i oświatę. Na szczęście rdzeń każdego społeczeństwa – świadomość, wiedza i dziedzictwo kulturowe każdego narodu, nie tylko przetrwał próbę czasu zaborów, jak i zaczął się rozwijać na długo przed faktycznym odzyskaniem niepodległości. Droga do niej składała się z wielu bodźców, ruchów i wykonaniu kolejnych kroków budowania narodowej świadomości i społecznictwa, i jednym z tych światłych przykładów jest nasze Stowarzyszenie, założone na 11 lat przed odzyskaniem niepodległości.

Tak, to nie pomyłka - Stowarzyszenie Księgowych w Polsce może poszczycić się 111 rokiem swej ciągłości i wspólnoty zawodowej. Powstały jeszcze za czasów rozbiorów Polski Związek Buchalterów skupił w okół siebie ludzi zawodowo związanych z rachunkowością. Niewątpliwie wpływ na trwałość naszej organizacji pomimo upływu czasu, zmieniających się ustrojów i systemów gospodarczych mają wspólny cel oraz wartości.

„Program nasz jest jasny: powinniśmy zdawać sobie sprawę, że skupiając w Związku cały zasób sił pracujących w naszym zawodzie, pragniemy reprezentować poważny odłam ogólnej pracy społecznej
i podejmując to zadanie, pamiętać musimy, że jednocześnie bierzemy na siebie moralne zobowiązanie podniesienia kultury w tym dziale, aby w ten sposób przyczynić się do pchnięcia naprzód ogólnej kultury kraju. Nasza nauka finansowa, buchalteria, literatura zawodowa znajduje się na takim stopniu rozwoju, że Związek ma wielki społeczny obowiązek wytężyć wszystkie swe siły, aby tę naukę pogłębić i pogłębić jej rozwój, a wreszciew samym społeczeństwie szerzyć zdrowe poglądy na ważność dziedziny finansowej w każdej gospodarce”

            Powyższe słowa wypowiedziane w 1907 r. przez Konrada Czerwińskiego, pierwszego Prezesa Stowarzyszenia, są dalej aktualne. Jesteśmy organzacją społeczno-zawodową i jako taka działamy na rzecz rozwoju naszego zawodu, umożliwiamy zdobywanie i poszerzanie wiedzy fachowej i umiejętności.

Nie tylko w takie rocznice warto pamiętać o historii, misji i ideach, które służą jako fundament naszego Stowarzyszenia. Łączy nas potrzeba dzielenia się nie tylko wiedzą, doświadczeniem, ale również przynależność do wspólnoty i nawiązywanie relacji zawodowych wsród Członków Stowarzyszenia. Praca każdego z nas, chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniem sprawiają, że idziemy naprzód, lecz jednocześnie pamiętamy
i pielęgnujemy własną tradycję. Wspominamy miniony czas i bliskich nam ludzi, celebrujmy zatem tę chwilę,
po raz kolejny, razem.

Autorka: Karolina Marzec-Balimow
Przewodnicząca Komisji ds. młodzieży w O/O Kraków
i znany wykładowca etyki na kursach i szkoleniach SKwP

 

© 2019 Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Okręgowy w Krakowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka plików cookies | Regulamin Polityka RODO