Strona główna img Aktualności img Nie za każde święto w dniu wolnym od pracy, należy się dzień wolny

Nie za każde święto w dniu wolnym od pracy, należy się dzień wolny

Trybunał Konstytucyjny przywrócił prawo do dodatkowego dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę. Najbliższe święto, które będzie w dniu wolnym od pracy dla pracowników zatrudnionych w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy to święto 11 listopada przypadające w niedzielę. Skoro Trybunał orzekł, że święto przypadające w innym dniu tygodnia niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracownika, to czy za niedzielę należy się dzień wolny? Jakie przepisy mają zastosowanie do pracy w niedzielę?
Przypomnijmy, że wprowadzone dodatkowe święto Trzech Króli (6 stycznia) pozbawiło pracowników możliwości odebrania sobie dnia wolnego w innym terminie, w sytuacji, kiedy święto przypada w sobotę.

Zmiany te wprowadziły przepisy ustawy z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 224, poz. 1459), które weszły w życie 1 stycznia 2011 r. Przepisy te dodały § 21 do art. 130 po § 2.
Autor: Monika Frączek
www.portalfk.pl

© 2019 Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Okręgowy w Krakowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka plików cookies | Regulamin Polityka RODO