Strona główna img Aktualności img Księgowi Okręgu Krakowskiego SKwP dla Rzeczpospolitej Polskiej w 100-lecie Odzyskania Niepodległości

Księgowi Okręgu Krakowskiego SKwP dla Rzeczpospolitej Polskiej w 100-lecie Odzyskania Niepodległości

W nawiązaniu do roku 2017 obfitującego w Jubileusze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i obecnego roku 2018 naznaczonego Jubileuszem 100-lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej - księgowi Okręgu Krakowskiego w dniu 21 października 2018 roku spotkali się w Krakowie, nieopodal Wawelu w Bazylice Ojców Paulinów „na Skałce”
w Panteonie Zasłużonych.

 

W tym dniu z Oddziałów z Krakowa, Tarnowa, Olkusza, Chrzanowa, Nowego Targu i Nowego Sącza oraz Koła z Oświęcimia przybyli księgowi w licznej grupie ponad 130 osób na dziedziniec Bazyliki i wraz z Zarządem Oddziału Okręgowego  SKwP w Krakowie złożyli kwiaty w hołdzie pamięci Rodakom, którzy piórem, muzyką, sztuką, postawą patriotyczną walczyli i sławili wśród narodów świata naszą Ojczyznę.

Skałka, obok Wawelu jest drugim znaczącym miejscem ważnym dla dziejów i kultury polskiej. Pod kościołem w 1792 r. powstała jednonawowa krypta, częściowo wykuta w skale. W 1876 r. zrodził się projekt utworzenia w tym miejscu Krypty Zasłużonych, pomysłu profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Józefa Łepkowskiego. Kryptę otwarto w maju 1880 roku, umieszczając w niej ekshumowane prochy Jana Długosza.

W Krypcie Zasłużonych spoczywają: Wincenty Pol, Lucjan Siemieński, Józef Ignacy Kraszewski, Teofil Lenartowicz, Adam Asnyk, Henryk Siemiradzki, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Karol Szymanowski, Ludwik Solski, Tadeusz Banachiewicz i Czesław Miłosz.

W roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej ten hołd pamięci w szczególny sposób nabiera powagi, a Wybitni Rodacy zasługują na przypomnienie.

Nie da się zaprzeczyć, że działalność księgowych również wpisuje się wielkimi słowami
i czynami w dzieje naszego narodu. Zawód księgowego to rodzaj służby dla kraju i jego społeczności. Wśród księgowych też są Kombatanci i Ludzie Zasłużeni dla Ojczyzny. To oni podczas naszego spotkania w tym dniu właśnie podzielili się wspomnieniami z przeszłości. Chyląc czoła składamy im wielkie podziękowania.  

Spotkanie zakończyło się udziałem w koncercie p.t. „Mazowsze Niepodległej”.

 

Księgowi Małopolski 21.10.2018 r. 

Opracowała Maria Kula z Zarządu Klubu Seniora SKwP w Krakowie

© 2019 Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Okręgowy w Krakowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka plików cookies | Regulamin Polityka RODO