Strona główna img Terminy szkoleń i kursów img Kompendium wiedzy o księgowości w organizacjach pozarządowych

Kompendium wiedzy o księgowości w organizacjach pozarządowych

2019-01-08

Kurs - „Kompendium wiedzy o księgowości w organizacjach pozarządowych”

Celem kursu jest zwiększenie kompetencji uczestników szkolenia w zakresie prowadzenia rachunkowości NGO.
Słuchaczami kursu powinny być osoby chcące zapoznać się ze specyfiką rachunkowości NGO wynikającą z przepisów prawa oraz posiadające co najmniej wykształcenie średnie, uznające potrzebę ustawicznego doskonalenia zawodowego przez cały okres pracy zawodowej oraz rozumiejące istotę i znaczenie przestrzegania norm i zasad etycznych w pracy.

Czas trwania kursu wynosi 8 godzin lekcyjnych, zajęcia odbywać się będą w godzinach od 9.00 - 15.00.

Kurs odbędzie się dnia: 08.01.2019 roku

Rozpoczęcie: godzina 9.00

1. Ramy prawne funkcjonowania NGO.
  2. Działalność statutowa -rodzaje, charakterystyka, zakres, dostosowanie rachunkowości.
  3. Szczególne przypadki działalności gospodarczej i sytuacje wywołujące obowiązek jej założenia.
  4. Zwolnienia z pdop - możliwości, warunki, specyfika CIT8.
  5. Specyficzne możliwości NGO w zakresie odliczania podatku VAT naliczonego.
  6. „Case piekarza”, możliwości zwolnienia dostawców niektórych NGO z VAT należnego i jego warunki.
  7. Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów versus pełne księgi - warunki podlegania, korzyści i obciążenia.
  8. Organizacje posiadające status Organizacji Pożytku Publicznego - sprawozdawczość, 1%, zwolnienia podatkowe.
  9. Sprawozdania finansowe NGO - omówienie zmian wzorów sprawozdań dla NGO.

Proces kształcenia na szkoleniu oparty jest o:
zajęcia wykładowo-seminaryjne z ćwiczeniami praktycznymi, (studia przypadków i ich analiza, angażowanie uczestników do wymiany spostrzeżeń i wniosków), stosowanie nowatorskich metod i technik nauczania, skoncentrowanych na kształtowaniu praktycznych umiejętności rozwiązywania problemów oraz naukę własną słuchacza.

• rozpoznawaniu rodzaju przychodu, przypisaniu do niego kosztu i określeniu skutków osiągniętego wyniku finansowego na działalności danego rodzaju.
  • sporządzaniu prawidłowego CIT dla NGO.
  • prawidłowym odliczaniu VAT od kosztów administracyjnych.

Formą zaliczenia kursu jest obecność na zajęciach szkoleniowych. Po zaliczeniu kursu słuchacz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu na podstawie paragrafu 18 ust. 2 rozporządzenia MEN z dnia 18 sierpnia 2017 roku w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 1632).

Wykładowcą na kursie jest Pani Małgorzata Klewska, księgowa z wieloletnim stażem w NGO oraz uprawnieniami pedagogicznymi i doświadczeniem szkoleniowym. Prowadzi biuro rachunkowe dedykowane dla NGO.

Sylwetka zawodowa wykładowcy znajduje się na stronie internetowej www.skwp.krakow.pl

fax.  12  633 35 21